tennis
Hem Boka bana Tennisskola & Minitennis Elit Arrangemang Butik Partners Föreningen Konferens









































































































































































































































































































2011
2010
2009
2008
2007
Jubileumstävlingen färdigspelad – här är segrarna i Fair Play Cup

40:e upplagan av Fair Play Cup är färdigspelad. Jubileumstävlingen bjöd på underhållande tennis och många spännande matcher. Hemmaspelarna gjorde riktigt bra ifrån sig. I elva av turneringens 32 klasser hamnade Fair Play-spelare överst på pallen. Adelisa Kahriman vann två singelklasser (flicksingel 14 och flicksingel 16) och nådde semifinal i dubbel. Dubbla klassegrar tog också Mick Ilnicki som spelade hem både pojksingel 10 och pojkdubbel 10. Filip Slavkovic, som nyligen tog SM-brons med P15-laget i Stockholm, vann den tuffa pojksingel 14-klassen och nådde final i dubbel. Jacob Williams stod för en stark insats och vann pojksingel 12C-klassen och nådde semifinal pojksingel 10. Oscar Tauson spelade på topp och tog hem pojksingel 12B och i motionsklassen stod Jonas Lindström som segrare efter en tuff final mot ATL:s Fredrik Forslund.
  I dubbel firade Emilia Valentinsson och Klara Nelander, Skanör-Falsterbo TK, stora framgångar med två klassegrar. I damdubbeln finalbesegrades Kim Andersson/Charlotta Ljungdahl, Fair Play TK, med 6-2, 6-0. Samma siffror blev det i flickdubbel 16-finalen mot Alice Klinteby, Kungsbacka TK/Ella Virdarsson, Helsingborgs TK. Edit Cosmo, som spelade med Emma Lindh, finalbesegrade Fair Play-duon Filippa Moberg/Lovisa Valentinsson i flickdubbel 14-finalen med 6-3, 6-1.
   Vintertourklasserna vann Daniel Svensson och Clara Tauson (läs mer här.) Under jubileumstävlingen lottades 40 olika priser värda totalt cirka 22 000 kronor ut till deltagare i turneringen förutöver det sedvanliga prisbordet. Du hittar glada pristagare på klubbens Instagram. Vi tackar alla spelare för en väl genomförd turnering och hälsar alla varmt välkomna igen nästa år.

Finaler Fair Play Cup 2018
HS Elit (Vintertouren): Daniel Svensson, Växjö TS-Wolmar Boris-Möller, ATL 1-6, 6-2, 6-1
DS Elit (Vintertouren): Clara Tauson, Danmark-Hannah Viller Möller, Danmark 6-1, 6-1
HD: Nils Andersson, Höllvikens TK/Miles Mahoney, Åhus TK-Wolmar Boris-Möller/Emil Westling, ATL 6-1, 6-4
DD: Klara Nelander, Skanör-Falsterbo TK/Emilia Valentinsson, Fair Play TK-Kim Andersson/Charlotta Ljungdahl, Fair Play TK 6-2, 6-0
MD: Isabella Mårtensson, Malmö Bellevue TK/Nils Andersson, Höllvikens TK-Sissi Schmidt Axelsson/Emil Westling, ATL 6-3, 6-4
HS Motion: Jonas Lindström, Fair Play TK-Fredrik Forslund, ATL 6-2, 6-7, 7-6
HD Motion: Robert Lindholm/Henrik Böje Svendsen, ATL-Hans Olsson/Mårten Swensson, Malmö Bellevue TK 1-6, 6-2, 11-9
HSB (max 250 poäng): Miles Mahoney, Åhus TK-Marcus Rydström, Fair Play TK 6-2, 6-1
HS55+: Ulf Bredberg, Ullevi TK-Georg Brunstam, Skanör-Falsterbo TK 6-1, 6-2
HS45+: Patrik Alemo, Skanör-Falsterbo TK-Anders Björklund, Fair Play TK 6-3, 7-5
DS40+: Eva Fridlund, ATL-Eva Bernstein, Fair Play TK 6-2, 6-2
DS21: Klara Nelander, Skanör-Falsterbo TK-Sofia Lundgren, Skanör-Falsterbo TK 6-0, 6-1
PS18: Ross Weibull, ATL-Nils Andersson, Höllvikens TK 6-2, 6-2
PS16: Teodor Hessle, Svedala TK-Nils Andersson, Höllvikens TK 6-4, 6-2
PD16: Viggo Gröndahl, Båstad TS/Adrian Lüddeckens, Skanör-Falsterbo TK-Anton Björkman/Teodor Hessle, Svedala TK 6-1, 6-4
FS16: Adelisa Kahriman, Fair Play TK-Liv Stafström, Malmö Bellevue TK w.o.
FD16: Klara Nelander, Skanör-Falsterbo TK/Emilia Valentinsson, Fair Play TK-Alice Klinteby, Kungsbacka TK/Ella Virdarson, Helsingborgs TK 6-2, 6-0
PS14: Filip Slavkovic, Fair Play TK-Saba Nanobashvili, ATL 6-4, 7-5
PD14: Edvin Jönsson, Kronprinsens TK/Hugo Magnusson, Helsingborgs TK-Kristian Misic, Båstad TS/Filip Slavkovic, Fair Play TK 6-2, 6-3
FS14: Adelisa Kahriman, Fair Play TK-Liv Stafström, Malmö Bellevue TK 4-6, 6-2, 6-1
FD14: Edit Cosmo, Fair Play TK/Emma Lindh, Skanör-Falsterbo TK-Filippa Moberg/Lovisa Valentinsson, Fair Play TK 6-3, 6-1
PS12A: William Rejchtman Vinciguerra, Malmö Bellevue TK-Daniel Margoulis, Ullevi TK 7-5, 6-4
PS12B: Oscar Tauson, Fair Play TK-Elias Heinemyr, Höllvikens TK 6-1, 6-2
PS12C: Jacob Williams, Fair Play TK-Finn Sulugiuc, Danmark 6-2, 7-5
PD12: Wincent Belltoft, IS Göta Tennis/William Rejchtman Vinciguerra, Malmö Bellevue TK-Carl Kälvesten/Sture Thott, Fair Play TK 6-3, 6-0
FS12A: Linea Bajraliu, Helsingborgs TK-Laura Baagöe Brunkel, Danmark 3-6, 6-4, 7-5
FS12B: Cecilie Funder, Danmark-Disa Levinsson-Olsson, Helsingborgs TK 6-2, 6-4
FD12: Tilda Hessleryd, Helsingborgs TK/Fredrika Runström, Höllvikens TK-Una Madar, Malmö Bellevue TK/Sara Milosevic, Fair Play TK 6-1, 6-1
PS10: Mick Ilnicki, Fair Play TK-Nils Leveau, Helsingborgs TK 6-3, 6-4
PD10: Emil Becovic, Malmö Bellevue TK/Mick Ilnicki, Fair Play TK-Emil Schølin/Nicolai Schølin, Danmark 6-2, 6-2
FS10: Sofia Mortensen Poulsen, Danmark-Sandra Batez, Fair Play TK 6-2, 6-3
FD10: Anabelle Teikari/Hedvig Turesson, Helsingborgs TK-Isabella Bernstein, Malmö Bellevue TK/Lisa Noltorp, Fair Play TK 6-4, 7-5

Samtliga resultat Fair Play Cup 2018 här.
Samtliga resultat Vintertourtävlingen här.

Ett stort tack till följande Fair Play Cup- & jubileumspartners 2018:

Huvudpartner - Wilson 

Fair Play Cup-partners - Babolat,  Coca Cola, Head, Hotel Scandic S:t Jörgen, i.m.c - Idrotts Medicinskt Center, Kock&Co,  PrinceThomas Cook samt Wilson Tennis Camp.

Jubileumspartners -  Adidas, Bilder i SydBlomstra på Limhamn, Frese SkyltarPMR, Restaurang Namu, Scandic S:t JörgenSolinco, Swedbank, Tempus dicet

herrelit
HS Elit: Wolmar Boris-Möller och Daniel Svensson.

damelit
DS Elit: Hannah Viller Möller och Clara Tauson.

HD
HD: Emil Westling/Wolmar Boris-Möller & Nils Andersson/Miles Mahoney.

DD
DD: Charlotta Ljungdahl/Kim Andersson & Emilia Valentinsson/Klara Nelander.

Mixeddubbel final
MD: Emil Westling/Sissi Schmidt-Axelsson & Isabella Mårtensson/Nils Andersson. 

HS Motion
HS Motion: Fredrik Forslund och Jonas Lindström. 

HD Motion
HD Motion: Robert Lindholm/Henrik Böje Svendsen & Mårten Swensson/Hans Olsson.

HSB
HSB: Marcus Rydström och Miles Mahoney.

HS45
HS45: Anders Björklund och Patrik Alemo.

DS40
DS40: Eva Bernstein och Eva Fridlund.

DS21
DS21: Sofia Lundgren och Klara Nelander.

p16
PS16: Nils Andersson och Teodor Hessle.

PD16
PD16: Teodor Hessle/Anton Björkman & Viggo Gröndahl/Adrian Lüddeckens.

FS16
FS16: Liv Stafström och Adelisa Kahriman.


FD16
FD16: Ella Virdarsson/Alice Klinteby & Klara Nelander/Emilia Valentinsson.

PS14
PS14: Saba Nanobashvili och Filip Slavkovic.

PD14
PD14:Kristian Misic/Filip Slavkovic & Edvin Jönsson/Hugo Magnusson.

FS14
FS14: Liv Stafström och Adelisa Kahriman.

FD14
FD14:Filippa Moberg/Lovisa Valentinsson & Edit Cosmo/Emma Lindh.


PS12A
PS12A: Daniel Margoulis och William Rejchtman Vinciguerra.

PS12B
PS12B: Elias Heinemyr och Oscar Tauson.

PS12C
PS12C: Finn Sulugiuc och Jacob Williams.

PD12
PD12: Sture Thott/Carl Kälvesten & William Rejchtman Vinciguerra/Wincent Belltoft.

FS12A
FS12A: Laura Baagöe Brunkel och Linea Bajraliu.

FS12B
FS12B: Disa Levinsson-Olsson och Cecilie Funder.

FD12
FD12:Una Madar/Sara Milosevic & Tilda Hessleryd/Fredrika Runström.

PS10
PS10: Nils Leveau och Mick Ilnicki.

PD10
PS10: Emil Schølin/Nicolai Schølin & Emil Becovic/Mick Ilnicki.

FS10
FS10: Sandra Batez & Sofia Mortensen Poulsen.

FD10
FD10: Lisa Noltorp/Isabella Bernstein & Hedvig Turesson/Anabelle Teikari.

Fair Play-spelarna som gick långt
Adelisa Kahriman, semi FD14, seger FS14, seger FS16
Anders Björklund, semi HD, final HS45+
Carl Kälvesten, final PD12
Catalina Drumea, semi FD16
Charlotta Ljungdahl, semi DD
Cornelia Lister, semi DS Elit
Edit Cosmo, seger FD14, semi FD16
Elinor Ljungdahl, semi DS40+
Emilia Valentinsson, seger DD, seger FD16
Eva Bernstein, final DS40+
Filippa Moberg, semi MD, final FD14
Filip Slavkovic, final PD14, seger PS14
Jacob Williams, seger PS12C, semi PS10
Johan Andersson, semi HD Motion
Johan Moberg, semi MD
Jonas Lindström, seger HS Motion
Josefin Opitz, semi MD
Kim Andersson, semi DD
Marcus Rydström, final HSB (max 250 poäng)
Olle Sonesson Lidholt, semi HSB (max 250 poäng), semi HD
Lisa Noltorp, final FD10
Louise Herslow, semi DS40+
Lovisa Valentinsson, final FD14, semi FS14
Ludvig Göransson, semi PD12
Mick Ilnicki, seger PD10, seger PS10
Mårten Edlund, semi HD
Oscar Tauson, seger PS12B
Saga Åkesson, semi DS21
Sandra Batez, final FS10
Sara Milosevic, final FD12
Stefan Munge, semi HD Motion
Sture Thott, final PD12
Tom Noltorp, semi PD12

/ JW


jc-decaux-ny
elite_j