Milicevic och Andreu Garcia segrade i ITF-tävlingen
Nyheter
Milicevic och Andreu Garcia segrade i ITF-tävlingen
Datum januari 12, 2019
Klara Milicevic och Francisco Andreu Garcia vann singelklasserna i den internationella juniorturneringen EuroElite ITF Junior Malmö Open som har spelats på Fair Play Stadion den här veckan.
15-åriga Milicevic imponerade stort i Malmö och släppte inte något set i flicksingel 18-klassen. Den sjätteseedade svenskan vann fem matcher i turneringen och avslutade veckan med att finalbesegra italienskan Sofia Ziodato. Milicevic var illa ute i första set, men räddade setbollar och tog hem den jämna finalen med 7-6, 6-4. Det var fjärde året i rad som en svenska vann flicksingelklassen i turneringen.
Pojksingelfinalen blev en rysare. Spanjoren Francisco Andreu Garcia tappade ett jämnt första set mot ryssen Aristarkh Safonov, men vände och vann med 6-7, 6-4, 7-5. För 17-årige Andreu Garcia var det andra raka finalen i Sverige. Förra helgen förlorade han finalen i SALK:s ITF-tävling.
Förstaseedade ryska paret Igor Kudriashov/Aleksandr Myagov spelade hem pojkdubbelklassen. 6-4, 6-4 skrevs setsiffrorna till i en jämn final mot Måns Dahlberg/Arslanbek Temirhanov. I flickdubbelklassen, som avgjordes redan på fredagen, blev det svensk seger. Nelly Mezan/Maria Petrovic besegrade Irina Dshandshgava, Österrike/Izabelle Persson, Sverige, med 7-5, 6-3.
Bäst av Fair Play-spelarna lyckades Hannah Viller Möller. Danskan förlorade en jämn semifinal mot slutsegraren Milicevic, 5-7, 6-7. Frida Bostrand nådde kvartsfinal i både singel och dubbel. I singelklassen förlorade hon mot Viller Möller (3-6, 1-6) och i dubbeln blev det tillsammans med Milicevic förlust mot finalparet Dshandshgava/Persson (4-6, 6-4, 6-10).
Den fjärde upplagan av EuroElite ITF Junior Malmö Open bjöd på högklassig tennis och tävlingsledningen med Hussein Ftouni i spetsen såg till att allt rullade på under veckan. Fair Play TK arrangerade tävlingen i samarbete med Internationella Tennisförbundet och Svenska Tennisförbundet.

flicksingel
Klara Milicevic finalslog italienskan Sara Ziodato i FS18-klassen.

pojksingel
Pojksingel 18: Aristarkh Safonov och segraren Francisco Andreu Garcia.

flickdubbel18
Flickdubbel: Izabelle Persson/Irina Dshandshgava & Maria Petrovic/Nelly Mezan.

pojkdubbel
PD18: Aleksandr Myagov/Igor Kudriashov & Arslanbek Temirhanov/Måns Dahlberg.

EuroElite ITF Junior Malmö Open 2019
Pojksingel 18
Semifinaler
Aristarkh Safonov, Ryssland-Isac Strömberg, Sverige 3-6, 6-3, 6-4
Francisco Andreu Garcia, Spanien-Matas Vasiliauskas, Litauen 6-3, 6-4
Final
Francisco Andreu Garcia, Spanien-Aristarkh Safonov, Ryssland 6-7, 6-4, 7-5

Pojkdubbel 18
Semifinaler

Igor Kudriashov/Aleksandr Myagov, Ryssland-Charalampos Fouzas, Grekland/Theo Gabbanini, Frankrike 6-3, 6-3
Måns Dahlberg/Arslanbek Temirhanov, Sverige-Karl-Fredrik Utheim, Sverige/Matas Vasiliauskas, Litauen 6-1, 4-6, 10-7
Final
Igor Kudriashov/Aleksandr Myagov, Ryssland-Måns Dahlberg/Arslanbek Temirhanov, Sverige 6-4, 6-4

Flicksingel 18
Semifinaler
Klara Milicevic, Sverige-Hannah Viller Möller, Danmark 7-5, 7-6
Sara Ziodato, Italien-Sofia Costoulas, Belgien 6-2, 6-4
Final
Klara Milicevic, Sverige- Sara Ziodato, Italien 7-6, 6-4

Flickdubbel 18
Semifinaler
Irina Dshandshgava, Österrike/Izabelle Persson, Sverige-Johanna Ström/Tilde Strömquist, Sverige 6-2, 6-3
Nelly Mezan/Maria Petrovic, Sverige-Sofiya Chekhlystova/Anet Angelika Koskel, Estland 6-3, 6-3
Final
Nelly Mezan/Maria Petrovic, Sverige-Irina Dshandshgava, Österrike/Izabelle Persson, Sverige 7-5, 6-3

Samtliga resultat här.

funktionörer
Funktionärer på plats under finaldagen. 
EuroElite ITF Junior Malmö Open 2019 hemsida

/ JW

Tidigare nyheter
SO Tour-tävling lördagen den 6 september
Välkommen till SO Tour-tävling på System Verification Fair Play Stadion i Malmö lördagen den...
Välkommen till Tennisens dag med öppet hus lördagen den 16 augusti
Välkommen till Tennisens dag med öppet hus på System Verification Fair Play Stadion lördagen...
Tävla på hemmaplan – snart startar Öresundsserien
I Öresundsserien har du chansen att komplettera din träning med matchspel under odramatiska förhållanden....
Fotboll för barn 4–11 år – säkra er plats i höst!
Vill du att ditt barn ska upptäcka fotboll på ett roligt och kravlöst sätt?...