Spela klubbtävlingen Förenade Bil Open lördag 28/9 och du kan vinna en BMW en weekend
Nyheter
Spela klubbtävlingen Förenade Bil Open lördag 28/9 och du kan vinna en BMW en weekend
Datum september 3, 2019

Förenade Bil Open är en klubbtävling som vänder sig till alla som vill tävla från 8 år och uppåt & tävlingen arrangeras lördagen 28 september i samarbete med Förenade Bil på Fair Play Stadion.

Tävlingen vänder sig i första hand till dig som inte har tävlat så mycket tidigare. Tävlingen är öppen för alla medlemmar i Fair Play TK och man får deltaga om man har sin huvudsakliga tennisträning på Fair Play Stadion. I den populära trivseldubbeln (klass TD) kan du anmäla dig med spelare som inte tränar som t.ex. mamma, pappa, kusin, etc.

Matchstart och spelform: Första matcherna spelas kl.16.30. Man kommer att spela i poolspel och matcherna kommer att vara s.k. super-tiebreak (först till 10 poäng).

Lottning och speltider: Publiceras onsdagen den 25 september på www.fairplaytk.se samt anslås på anslagstavlan. Alla spelare är skyldiga att själva ta reda på sina speltider.

Startavgift: 160 kr/singelklass och 160 kr/par betalas till tävlingsledaren på plats. Om betalning inte sker i samband med tävlingen tillkommer en faktureringsavgift på 50 kr. Om man INTE dyker upp blir man betalningsskyldig ändå.

Tävlingsledare: Hussein Ftouni 0737-181401 Frågor – kontakta Hussein Ftouni/receptionen per 040-165570.

Anmälan: Görs på lista i receptionen eller via mail, senast den 23 september.

Pris: Alla deltagare får diplom. Pokaler & ev nyttopriser delas ut till pristagare.
Vinnaren i HS Motion och Trivseldubbeln vinner en BMW en hel weekend
Vinnaren i DS Motion vinner en MINI Cooper en hel weekend.
För att priset skall gälla förutsätts att det blir minst 4 deltagare i klassen.

Kolla in all info på – tävlingsaffischen.

Tidigare nyheter
Fair Play-träffen: Badminton och bordtennis för 65+
Vill du röra på dig, träffa nya vänner och ha roligt? Fair Play Sport...
PT-timmar i padel på vardagar
Ta ditt padelspel till nästa nivå med privatträning med en av våra professionella tränare!...
Smidighet, balans och rytm – Capoeira på Fair Play
Nu startar vi capoeira på System Verification Fair Play Stadion! Träningen riktar sig till...
We Love Tennis Cup – lördagen den 28 februari
Lördagen den 28 februari arrangerar vi We Love Tennis Cup – en minitennisturnering för...