Arvidsson tar paus från tennisen
Nyheter
Arvidsson tar paus från tennisen
Datum augusti 10, 2017

Isak Arvidsson blev hjälte när Sverige besegrade Tunisien borta i Davis Cup i februari, men något spel i nästa match mot Litauen blir det inte. Fair Play-ankaret tar paus från tennisen och Challenger-touren resten av säsongen. Han tog beslutet efter challengern i Båstad.
– Jag har varit trött på tennisen ett tag. Rent mentalt så hade jag väl tagit beslutet innan challengern egentligen, men så spelade jag rätt så bra i singeln där och då funderade jag på hur jag skulle göra. Men efter någon vecka så var det ett ganska enkelt beslut att fatta, säger Isak Arvidsson till Helsingborgs Dagblad.
25-åringen, som var med när Fair Play TK tog guld under SM-veckan, har känt pressen att prestera.
– Jag tycker det är tråkigt och det är jobbigt att vara ute ensam, det är prestationsångest och det är ekonomisk ångest också såklart. Jag har inte njutit av att vara ute och tävla, säger han till Helsingborgs Dagblad.
Arvidsson siktar på att vara tillbaka nästa år.
– Nu har jag tid att verkligen fundera på vad jag vill. Om jag vill ut och spela igen, och försöka hitta tillbaka till motivationen, säger han till HD.

Tidigare nyheter
Emina Honic vann dubbelt i Båstadtennis Corem Open
Emina Honic kan blicka tillbaka på ett par lyckosamma dagar. I Båstad fick hon...
Gruppträning för vuxna – ta spelet till nästa nivå
Vill du vässa din taktik, serve och matchspel? Anmäl dig till sommarens vuxenträning med...
Kul-i-sommar – grupper och tider
Vi hälsar alla deltagare varmt välkomna till Kul-i-sommar nästa vecka, 16-19 juni, på System...
Sommarträning vecka 25 – tider & grupper
  Schema vecka 25   Utomhus eller inomhus? Ring 0700-699261 för att få aktuell...