Chahoud spelar final i Malaysia
Nyheter
Chahoud spelar final i Malaysia
Datum mars 16, 2019
Kevin Chahoud har prickat in toppformen. 17-åringen har vunnit fyra matcher i grade 1-tävlingen Sarawak Chief Minister’s Cup i Malaysia och är klar för final. Där väntar andraseedade japanen Shunsuke Mitsui, som så här långt imponerat och inte släppt många game i matcherna på väg fram till final.
På den övre halvan inledde Kevin med en komfortabel seger mot hemmaspelaren Naufal Siddig Kamaruzzaman (6-1, 6-0). Mot japanen Ryuhei Azuma i nästa runda blev det seger i tre set, 4-6, 6-4, 6-0, och i kvarten besegrades amerikanen Adam Neff med 7-5, 6-1. I semin stod Kevin för en ny toppmatch och besegrade kinesen Baolou Zheng i en jämn tvåsetare, 7-6, 6-4.
Fair Play-spelaren spelar final i natt, klockan 02.00, och han fortsätter att klättra på juniorernas världsranking. Vid seger parkerar han på plats 36 och vid förlust är han 52:a i världen.

Resultat här.

chahoud
Kevin är framme i en ny final.

/ JW

Tidigare nyheter
Mircon Open Vintertour 23-26 mars
Vintertourtävlingen Mircon Open spelas 23-26 mars på System Verification Fair Play Stadion. Klasser: 1....
Ny aktivitet: Lunchtennis för damer på måndagar
På måndagar kl 12.00-13.30 har du, som dam, möjlighet att träna tennis med vår...
Sportlovstennis 16-20 februari – säkra din plats idag!
Under sportlovet, 16-20 februari, bjuder vi in till en inspirerande och välplanerad träningsvecka på...
Vinn två Wilsonracketar i Fair Play Open by Wilson
Fair Play Open by Wilson spelas på System Verification Fair Play Stadion i Malmö...