Day Camp på Limhamns IP
Nyheter
Day Camp på Limhamns IP
Datum maj 29, 2020

Nu är det snart dags för nästa läger på Limhamns IP. Detta läger riktar sig till barn och ungdomar som har ett stort intresse för tennis, och som vill vässa formen med träning flera timmar om dagen. Man spelar en timme på förmiddagen, följt av en timmes fysträning gemensamt med hela gruppen. Därpå hålls en gemensam lunch. Efter lunch avslutas dagen med ytterligare en och en halv timmes tennis.

Träningen pågår mellan antingen kl 10-15.30 eller kl 11-17 varje dag, och under denna period är det utöver tennis, fys och lunch även mellan 1-1,5 timmes paus/fri aktivitet medan tränarna har träning med andra spelare. Totalt kommer man ha tio timmars tennisträning och fyra timmars fysträning under loppet av fyra dagar.

Exempel på en dag: 10–11 tennisträning, 11–12 paus/fri lek, 12-13 gemensam fysträning, 13-14 gemensam lunch, 14-15.30 tennis- träning.

Datum: 15-18/6

Kostnad: 2 295 kronor

Deltagare: Max 16 spelare

Ledare: Therese Ekdahl med flera.

Anmäl dig till hugo.dahlbom@fairplaytk.se

Läs i pdf här

Tidigare nyheter
Sommarträning vecka 28 – tider & grupper
  Schema vecka 28   Utomhus eller inomhus? Ring 0700-699261 för att få aktuell information...
Sommarträning vecka 27 – tider & grupper
  Schema vecka 27   Utomhus eller inomhus? Ring 0700-699261 för att få aktuell information...
Spela hur mycket du vill i sommar – för 995 kr
Med vårt säsongskort för tennis inomhus spelar du obegränsat hela sommaren på System Verification...
Emina Honic vann dubbelt i Båstadtennis Corem Open
Emina Honic kan blicka tillbaka på ett par lyckosamma dagar. I Båstad fick hon...