Dragos Madaras avstängd
Nyheter
Dragos Madaras avstängd
Datum mars 14, 2024

Dragos Madaras har blivit avstängd i 4,5 år för brott mot tennisens antikorruptionsregelverk. Överträdelsen avser att Madaras inte har samarbetat med ITIA:s utredare genom att inte ha tillmötesgått utredarnas krav att lämna över en mobiltelefon.

Madaras spelar professionell tennis och har sin huvudsakliga bas i Rumänien. Han bytte klubb till Fair Play TK 2017 och har sedan dess representerat klubben i elitserien tre gånger – 2017, 2018 och 2022.

Fair Play TK stöttar det arbete som tennisens internationella integritetsorganisation ITIA gör för att upprätthålla antikorruptionsregler inom tennisen, och tar avstånd från alla typer av korruptionsförseelser. Klubben tycker att situationen som uppstått är mycket olycklig.

Läs mer här.

 

Tidigare nyheter
Padel i påsk på Fair Play
Fair Play erbjuder många roliga padelaktiviteter under påskveckan, vecka 14, till förmånliga priser. Anmälan...
Tennisskoleläger i Ystad 5-7 juni
I sommar arrangerar vi ett tennisskoleläger i Ystad för dig som är född 2016...
Tennisskoleläger på Limhamn Tenniscenter 29-31 maj
  I sommar arrangerar vi ett tennisskoleläger på Limhamn Tenniscenter den 29-31 maj. Träningsdagarna...
Nybörjarkurs i sju veckor – anmäl dig idag!
Den 13 april till 25 maj arrangerar vi en nybörjarkurs för vuxna i padel...