Emma och Tilda prisades på Svenska Tennisförbundet Syds årsmöte
Nyheter
Emma och Tilda prisades på Svenska Tennisförbundet Syds årsmöte
Datum mars 25, 2022

Emma Lindh och Tilda Larsson prisades på Svenska Tennisförbundets Syds årsmöte. Emma tilldelades ett stipendium på 25 000 kronor för internationell satsning.

– Jag är jätteglad att jag fick stipendiet, det betyder mycket för mig nu när jag har börjat en ny satsning. Jag vill spela så många internationella tävlingar som möjligt 2022, säger Emma Lindh.

Även Tilda Larsson kammade hem ett pris. Hon vann Årets prestation efter en stark säsong 2021 då hon bland annat vann JSM som ett år ung och spelade hem två ITF-juniortitlar i dubbel.

Fair Play TK prisades som Årets bästa klubb. Priset går till klubben som gjort de sportsligt bästa resultaten under året.

Tilda Larsson vann priset Årets prestation.

Tidigare nyheter
Påskblixtdubbel torsdagen den 2 april
Torsdagen 2 april klockan 15.00-19.00 anordnar vi en klassisk påskblixtdubbel för vuxna medlemmar, män...
Anmäl dig till Kul-i-påsk 30 mars-2 april
Häng med på en vecka full av roliga sportaktiviteter på System Verification Fair Play...
Sjuveckorskurs i minitennis – start den 24 mars
Är du mellan fyra och sju år gammal? Är du nyfiken på att testa...
Introduktionskurs för blivande tennistränare 30-31 maj
Fair Play TK och Swedish Tennis Academy bjuder in till introduktionskurs för blivande tennistränare...