F12-laget i serieledning
Nyheter
F12-laget i serieledning
Datum februari 14, 2018
Fair Plays F12-lag i grupp 2 tog i helgen tredje segern i seriespelet. 6-0 slutade bortamatchen mot Åkarp-Burlövs TKBesarta Abidini och Viktoria Kapcia spelade för Fair Play, som toppar serien en poäng före Malmö Bellevue TK.

besartaviktoria
Besarta och Viktoria spelade bra i helgen.

P10-laget kryssade mot Helsingborgs TK i den sista seriematchen (3-3). Gustav Johannesson och Carl Kälvesten spelade singlarna och Carl och Veljko Korunoski tog hand om dubbeln. Fair Play slutade trea i serien på samma poäng som tvåan Helsingborgs TK. Svedala TK blev seriesegrare. I Fair Play-laget ingick även Mick Ilnicki.
P12-laget i grupp 3 besegrade Höllviken hemma på Fair Play Stadion. Sture Thott och Ludvig Göransson vände både underläge till seger i singelmatcherna och vann sedan dubbeln mot Carl Meijer/William Tauson i raka set. Fair Play ligger trea med två matcher kvar att spela. För andralaget i grupp 4 blev det förlust hemma mot Ystads TK med 0-3 i senaste matchen.
P16-laget får jaga vidare efter första segern i sin serie. 0-3 slutade hemmamötet med SvedalaDamveteranlaget föll mot Landskrona (0-3), men reste sig snabbt och besegrade Dalby i nästa match med 2-1. Laget ligger på fjärde plats i serien. Herrveteranlaget föll med 1-2 mot Åkarp-Burlövs TK.

TENNIS SYDS SERIER
Damer veteraner 40+ division 1B
Fair Play TK-Landskrona TK 0-3 
S1: Louise Herslow-Drazenka Vurusic 1-6, 1-6
S2: Jenny Citré-Karen Söderström Navarro 2-6, 1-6
D: Jenny Citré/Karin Scherman-Drazenka Vurusic/Karen Söderström Navarro 0-6, 0-6

Dalby TK-Fair Play TK 1-2 
S1: Gunilla Rosberg-Bernstein 6-1, 6-2
S2: Marie Bladh-Ulla Möller 4-6, 4-6
D: Janet van der Meulen/Ulrica Sjöström-Jacqueline Parkhouse/Louise Herslow 0-6, 0-6

Herrar veteraner 45+ division 1B 
Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK 1-2 
S1: Anders Rydström-Leif Mårtensson 2-6, 2-6
S2: Clas Thott-Hans Meynert 6-4, 6-4
D: Anders Rydström/Clas Thott-Magnus Berlin/Lars Norrman 0-6, 3-6

Pojkar 10 grupp 2 syd 
Fair Play TK-Helsingborgs TK 3-3 
S1: Gustav Johannesson-William Ljunggren 0-1, 0-1
S2: Carl Kälvesten-Felix Magnusson 1-0, 1-0
D: Veljko Korunoski/Carl Kälvesten-William Ljunggren/Felix Magnusson 0-1, 1-0

Pojkar 12A grupp 3 
Fair Play TK-Höllvikens TK 3-0 
S1: Ludvig Göransson-Tim Malmqvist 3-6, 6-3, 7-6
S2: Sture Thott-Meijer 3-6, 6-4, 6-2
D: Ludvig Göransson/Sture Thott-Carl Meijer/William Tauson 6-2, 6-3

Pojkar 12A grupp 4 
Fair Play TK lag 2-Ystads TK lag 1 0-3 
S1: Oscar Tauson-Linus Christiansson 4-6, 2-6
S2: Svetoslav Reinsch-Daniel Widegren 4-6, 2-6
D: Tom Noltorp/Svetoslav Reinsch-Linus Christiansson/Daniel Widegren 2-6, 2-6

Pojkar 16 division 1A
Fair Play TK-Svedala TK 0-3 

S1: Ruben Levison-Anton Björkman 2-6, 2-6
S2: Isak Lamm-Johan Hellberg 2-6, 3-6
D: Ruben Levison/Isak Lamm-Anton Björkman/Johan Hellberg 5-7, 2-6

Flickor 12B grupp 2
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 0-6 

S1: Sabina Linder-Besarta Abidini 2-4, 2-4
S2: Isolde Selimson-Viktoria Kapcia 0-7, 0-6
D: Minea Fofic/Clara Körner-Besarta Abidini/Viktoria Kapcia 1-5, 1-4

seriespel_stor

SVENSKA TENNISSERIEN
Herrar 45 syd division 2
Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK 1-2
Ystads TK-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 0-3
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-3 

4/3 Fair Play TK-Ystads TK

TENNIS SYDS SERIER
Damer veteraner 40+ division 1B
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 1-2
Landskrona TK-Fair Play TK 3-0
Fair Play TK-Dalby TK 2-1
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 1-2
Lomma-Bjärreds TK-Fair Play 3-0 

Allmänna TK Lund-Fair Play TK 2-1
Fair Play TK-Landskrona TK 0-3
Dalby TK-Fair Play TK 1-2
3/3 Fair Play TK-Allmänna TK Lund
17/3 Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK

Herrar veteraner 45+ division 1B
Dalby TK-Fair Play TK 2-1
Skanör-Falsterbo-Fair Play TK 1-2
Fair Play TK-Höllvikens TK 3-0
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 2-1
16/12 Fair Play TK-Malmö Bellevue TK
Fair Play TK-Dalby TK 1-2 
3/2 Fair Play TK-Skanör-Falsterbo TK
Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK 1-2
3/3 Höllvikens TK-Fair Play TK
24/3 Malmö Bellevue TK-Fair Play TK

Pojkar 10 grupp 2
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 4-2
Höllvikens TK-Fair Play TK 0-6
Svedala TK-Fair Play TK 6-0
Fair Play TK-Helsingborgs TK 3-3

Pojkar 12A grupp 3
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Helsingborgs TK 2-1
Höllvikens TK-Fair Play TK 1-2
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 0-3
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1 

Fair Play TK-Höllvikens TK 3-0 
11/3 Helsingborgs TK-Fair Play TK
25/3Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK

Pojkar 12A grupp 4
Fair Play TK lag 2-Åhus TK lag 0-3
Lomma-Bjärreds TK lag 2-Fair Play TK lag 2 1-2
Ystads TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1
Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK lag 2 3-0
Åhus TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1 

Fair Play TK lag 2-Ystads TK lag 1 0-3 
10/3 Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 2
25/3 Helsingborgs TK lag 2-Fair Play TK lag 2

Pojkar 14 division 1B
21/10 Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK
Fair Play TK-Landskrona TK 3-0
Skanör-Falsterbo TK-Fair Play TK 2-1
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Skanör-Falsterbo TK 1-2
Landskrona TK-Fair Play TK 1-2

Pojkar 14 division 2B
Fair Play TK lag 2-Åkarp-Burlövs TK lag 3 1-2
Vellinge TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1
Allmänna TK Lund lag 2-Fair Play TK lag 2 2-1
Fair Play TK lag 2-Eslövs TK lag 1 3-0
Åkarp-Burlövs TK lag 3-Fair Play TK lag 2 2-1 

Fair Play TK lag 2-Vellinge TK lag 1 2-1
24/2 Eslövs TK lag 1-Fair Play TK lag 2
3/10 Fair Play TK lag 2-Allmänna TK Lund lag 2

Pojkar 16 division 1A
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 3-0
Fair Play TK-Svedala TK 0-3

4/3 Kungsbacka TK-Fair Play TK
18/3 Fair Play TK-Höllvikens TK

Pojkar 16 division 1B
7/1 Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 1
21/1 Fair Play TK lag 2-Lugi TF lag 1
11/2 Trelleborgs TK lag 1-Fair Play TK lag 2
4/3 Lomma-Bjärreds TK lag 1-Fair Play TK lag 2
18/3 Fair Play TK lag 2-Trelleborgs TK lag 1
1/4 Lugi TF lag 1-Fair Play TK lag 2

Flickor 12A grupp 2
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 1-2 

26/11 Ystads TK-Fair Play TK
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1 
25/2 Fair Play TK-Ystads TK
18/3 Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK

Flickor 12B grupp 2
Fair Play TK-Malmö Bellevue TK 1-5
Fair Play TK-Svedala TK 5-1
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 0-6
Malmö Bellevue TK-Fair Play TK 2-4 

25/2 Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK
18/3 Svedala TK-Fair Play TK

Juniorligan division 1A
Fair Play TK-Helsingborgs TK 3-6
Höllvikens TK-Fair Play TK 3-6 

3/3 Fair Play TK-IS GÖTA, tennis
10/3 Fair Play TK-Svedala TK

Juniorligan division 1B
Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK lag 2 5-4
Fair Play TK lag 2-IS GÖTA, tennis lag 2 4-6
Fair Play TK lag 2-Vetlanda TK lag 1 3-6 

1/4 Malmö Bellevue TK lag 1-Fair Play TK lag 2

Tidigare nyheter
Karlén tar plats på scen i sommar
Skämtar han? Nej, Christoffer Karlén är allvarlig när han avslöjar sommarens planer. – Jag...
Schema sommartennis vecka 26
Information om träningstider för sommarträningen på Limhamn Tenniscenter under vecka 26 (måndag 24/6–fredag 28/6)...
Grupper Kul-i-sommar 24-28 juni
Grupper Kul-i-sommar 24-28 juni. Varmt välkomna till en ny fartfylld vecka!   Grupp 1...
Sommarpriser på System Verification Fair Play Stadion
Passa på att spela tennis och padel till rabatterade priser på System Verification Fair...