Fair Play Cup by Zenniz 2023 färdigspelad – här är segrarna
Nyheter
Fair Play Cup by Zenniz 2023 färdigspelad – här är segrarna
Datum december 22, 2023

Nu är de sista matcherna i Fair Play Cup by Zenniz 2023 färdigspelade. Årets turnering blev mycket lyckad och bjöd på många spännande matcher. Klubbens spelare stod för starka prestationer i hemmahallen och nådde framskjutna placeringar. I 15 av totalt 32 tävlingsklasser stod Fair Play-spelare som segrare.

Av Fair Play-spelarna lyfter vi fram Emina Honic som vann tre klasser – flicksingel 12A, flicksingel 14A och flickdubbel 12. Hon spelade 15 matcher och tappade inte något set. Hugo Ljung spelade också bra tennis i tävlingen och vann dubbla singelklasser – HS (nivå 3-7) och HS21. Anders Dahl segrade i två dubbelklasser. Han vann herrdubbeln i par med Daniel Vuljanic och mixeddubbel motion i par med Phlippa Nordtvedt.

Övriga klassegrar tog följande Fair Play-spelare: Sture Thott (PS16), Lisa Noltorp (FS16), Zoe Du Pasquier Jensen (DS21), Thomas Gyllensten Frisk (HS Motion), Malte & Clas Thott (Motionsdubbel), Louise Herslow & Mia Tyrstrup (Damdubbel motion), Mila Lindqvist (flickdubbel 10) och Sandra Batez & Elise Tyrstrup Laurencin (flickdubbel 14).

Fair Play Cup by Zenniz rivstartade med vintertourtävlingen och där vann Bella Bergkvist Larsson, Helsingborgs TK, damklassen och Fred Simonsson, Lidingö TK, herrklassen. Läs mer här.

Tävlingsledaren Paul Viktor och resten av tävlingsledningen tackar alla spelare som deltog i Fair Play Cup by Zenniz 2023 för en väl genomförd turnering och hälsar alla hjärtligt välkomna tillbaka nästa år!

 


Fair Play Cup by Zenniz 2023 – finaler

Pojksingel 10A: Carl Bagger, Ystads TK-Jibrel Elmi, Kronprinsens TK 6-2, 6-2
Pojksingel 12A: Melwin Giers, Båstad TS -Carl Bagger, Ystads TK 7-6, 6-2
Pojksingel 12B: Benjamin Lang, Helsingborgs TK-Wille Hellström, Skanör-Falsterbo TK 7-6, 3-6, 10-5
Pojksingel 12C: Carl Johansson, Fair Play TK-Terje Solem, Lomma-Bjärreds TK 6-1, 6-3
Pojksingel 14A: Shivam Patel, Ystads TK-Melker Andersson, Ystads TK  6-4, 7-5
Pojksingel 16A: Sture Thott, Fair Play TK-Malcolm Bergelin, ATL w.o.
Flicksingel 10A: Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK-Mila Lindqvist, Fair Play TK 6-2, 6-2
Flicksingel 12A: Emina Honic, Fair Play TK-Ingrid Elg Asplund, Åhus TK 6-2, 7-5
Flicksingel 12B: Frederikke Andersen, Danmark-Clara-Marie Mo Tscherning, Danmark 6-0, 6-0
Flicksingel 12C: Sofia Stojanovska, Malmö TK-Elin Wang, Malmö TK 7-6, 6-3
Flicksingel 14A: Emina Honic, Fair Play TK-Mika Testart, Svedala TK 6-4, 6-0
Flicksingel 16A: Lisa Noltorp, Fair Play TK-Michaela Nellus, Svedala TK 6-2, 6-2
Herrsingel 21A: Hugo Ljung, Fair Play TK-Veljko Korunoski, Fair Play TK 6-1, 6-2
Damsingel 21A:  Zoe Du Pasquier Jensen, Fair Play TK-Emma Halvarsson, Helsingborgs TK 6-0, 3-6, 11-9
Herrsingel (nivå 3-7): Hugo Ljung, Fair Play TK-Lukas Ridemar, Skanör-Falsterbo TK 6-3, 7-6
Damsingel (nivå 3-7): Alexandra Pugachova, ATL-Sara Tublén, Lomma-Bjärreds TK 6-1, 6-1
Herrsingel motion: Thomas Gyllensten Frisk, Fair Play TK-Henrik Wennerberg, Lugi Tennis 6-0 6-1
Damsingel motion: Stina Nilsson, Lomma-Bjärreds TK-Lina Nilsson, Lomma-Bjärreds TK w.o.
Herrsingel 45+: Magnus Johansson, Eslövs TK-Max Heger, Skanör-Falsterbo TK 6-0, 6-3
Herrdubbel: Anders Dahl/Daniel Vuljanic, Fair Play TK-Veljko Korunoski, Fair Play TK/Didrik Hennekens, Malmö TK 6-3, 4-6, 11-9
Mixeddubbel: Lukas Ridemar, Skanör-Falsterbo TK/Emilia Roslund, Malmö TK-Simon Erlandsson/Alexandra Pugachova, ATL 6-2, 6-3
Motionsdubbel: Malte Thott/Clas Thott, Fair Play TK-William Dahl/Anders Dahl, Fair Play TK 6-1, 6-3
Damdubbel motion: Louise Herslow/Mia Tyrstrup, Fair Play TK-Annika Grönberg/Philippa Nordtvedt, Fair Play TK 4-6, 6-3, 12-10
Mixeddubbel motion: Anders Dahl/Philippa Nordtvedt, Fair Play TK-Tobias Ekelin/Lina Nilsson, Lomma-Bjärreds TK w.o.
Pojkdubbel 10: Carl Emil H Petersen, Helsingborgs TK/Daniel Maciel Araujo Pyndt, Danmark (poolspel)
Pojkdubbel 12: Charlie Håkansson/Oliver Holm, Ystads TK-Jacob Billing/Noah Billing, ATL 4-6, 7-6, 11-9
Pojkdubbel 14: Oliver Forsman/Tristan Kvarmo, Lomma-Bjärreds TK-Oskar Lindholm, Åhus TK/Jacob Williams, Höllvikens TK 6-7, 6-2, 10-8
Pojkdubbel 16: Hugo Bucht, ATL/Nils Leveau, Helsingborgs TK-Leon Svensson/Gabriel Wennhall, Kronprinsens TK 6-3, 6-1
Flickdubbel 10: Mila Lindqvist, Fair Play TK/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK (poolspel)
Flickdubbel 12: Emina Honic, Fair Play TK/Mika Testart, Svedala TK-Niki Isabella Mokhtari/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK  6-2, 6-0
Flickdubbel 14: Sandra Batez/Elise Tyrstrup Laurencin, Fair Play TK-Victoria Frederiksen/Elvi Holm Gustafsson, Båstad TS 6-4, 6-2
Flickdubbel 16: Alice Helgesson/Ella Lindgren, Båstad TS-Sandra Batez, Fair Play TK/Michaela Nellus, Svedala TK 6-2, 6-4

Bilder på samtliga vinnare hittar du på klubbens Instagram.

Samtliga resultat Fair Play Cup by Zenniz här.

 

Ett stort tack till följande Fair Play Cup-partners 2023:

Huvudpartner – Wilson

Namnpartner – Zenniz

Fair Play Cup-partners – Babolat, HEAD, Hotel Scandic S:t Jörgen, i.m.c – Idrotts Medicinskt Center, Prince, Euroelite samt Wilson Tennis Camp.

HS21A: Veljko Korunoski, Fair Play, och segraren Hugo Ljung, Fair Play.
FD12: Niki Isabella Mokhtari/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK, och segrarna Emina Honic, Fair Play/Mika Testart, Svedala TK.
FD10: Mila Bucin/Sofie Stojanovska, Malmö TK, och segerparet Mila Lindqvist, Fair Play/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK.
FD14: Victoria Frederiksen/Elvi Holm Gustafsson, Båstad TS, och segrarna Elise Tyrstrup Laurencin/Sandra Batez, Fair Play.
MD Motion: Segerparet Anders Dahl och Phlilippa Nordtvedt, Fair Play.
FS16A: Michaela Nellus, Svedala TK, och segraren LIsa Noltorp, Fair Play.
FS14A: MIka Testart, Svedala TK, och segraren Emina Honic, Fair Play.
PS12C: Terje Solem, Lomma-Bjärreds TK, och segraren Carl Johansson, Fair Play.
HS Motion: Henrik Wennerberg, Lugi Tennis, och segraren Thomas Gyllensten Frisk, Fair Play TK.
HS (nivå 3-7): Lukas Ridemar, Skanör-Falsterbo TK,och segraren Hugo Ljung, Fair Play TK.
PS16A: Segraren Sture Thott, Fair Play.
FS12A: Ingrid Elg Asplund, Åhus TK, och segraren Emina Honic, Fair Play.
FS10A: Mila Lindqvist, Fair Play, och segraren Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK.
DS21A: Emma Halvarsson, Helsingborgs TK, och segraren Zoe Du Pasquier Jensen, Fair Play.
MD: William och Anders Dahl, Fair Play, och segrarna Malte och Clas Thott, Fair Play.
DD Motion: Philippa Nordtvedt/Annika Grönberg, Fair Play, och segrarna Mia Tyrstrup/Louise Herslow, Fair Play.
HD: Didrik Hennekens, Malmö TK/Veljko Korunoski, Fair Play, och segrarna Daniel Vuljanic/Anders Dahl, Fair Play.
Tidigare nyheter
Sommarpriser på System Verification Fair Play Stadion
Passa på att spela tennis och padel till rabatterade priser på System Verification Fair...
Anmäl dig till Swedish Tennis Academy Open
Nästa tävling på Limhamn Tenniscenter är Swedish Tennis Academy Open som spelas 27 juli-9...
På måndag startar “Tennis skapar Fair Play i hela Malmö”
På måndag startar “Tennis skapar Fair Play i hela Malmö” med gratistennis i Gullviksparken...
Grupper Kul-i-sommar 17-20 juni
Nästa vecka, 17-20/6, arrangerar vi Kul-i-sommar på System Verification Fair Play Stadion. Vi hälsar...