Förlust för Lister i Wimbledon
Nyheter
Förlust för Lister i Wimbledon
Datum juli 4, 2019

Wimbledonäventyret tog slut direkt för Cornelia Lister. Fair Play-spelaren och ryskan Natela Dzalamidze förlorade i raka set mot sjätteseedade Elise Mertens, Belgien/Aryna Sabalenka, Vitryssland, i första omgången. Setsifforna skrevs till 3-6, 4-6.
– Just nu är det blandade känslor. Det är kul att jag äntligen fått spela min första Grand Slam-tävling som jag längtat så mycket efter, men samtidigt är det tråkigt att förlora.
– Vi förlorade mot ett av de bättre dubbelparen i första omgången. Det var okej, det kändes bra på träning men matchbanorna är så långsamma. Man fick nästan vänta på bollen och det blev några felträffar, säger Cornelia Lister till Tennisportalen.se.

Kevin Chahoud, rankad 46: i världen på juniorrankingen, går direkt in i juniorturneringen som lottas senare i dag. Kevin gjorde Grand slam-debut tidigare i år i Franska öppna. Då föll han i första omgången mot amerikanen Brandon Nakashima.
– Nu känns formen bra och det ska bara bli roligt, säger Chahoud till tennis.se.
I dag spelar också Frederik Nielsen och nederländaren Robin Haase sin premiärmatch i herrarnas dubbelturnering.


Cornelia Lister.

Tidigare nyheter
Vinn två Wilsonracketar i Fair Play Open by Wilson
Fair Play Open by Wilson spelas på System Verification Fair Play Stadion i Malmö...
Vuxenkurs i tennis 16-18 februari
Den 16-18 februari genomförs en spännande vuxenkurs som kallas Tennis Xpress på System Verification...
Gratis Funkispadel på Fair Play tisdagar kl. 13-15
Från och med tisdagen den 13 januari kommer Fair Play att erbjuda Funkispadel på...
Nu startar våra populära vuxenpass
Nu drar vårens pass för vuxna medlemmar igång. Boka din plats på MATCHi. LUNCHTENNIS...