Göransson/Bergevi pressade OS-mästarna – men Sverige föll
Nyheter
Göransson/Bergevi pressade OS-mästarna – men Sverige föll
Datum februari 1, 2025

Sverige förlorade Davis Cup-matchen mot Australien i Stockholm med 1-3. Vid ställningen 0-2 stod Fair Play-spelarna André Göransson och Filip Bergevi för en bra insats i dubbeln, men föll mot OS-mästarna Matthew Ebden/John Peers i en tresetare med siffrorna 7-6, 3-6, 2-6.

– Det är surt. Det kändes som vi var nära att kunna vinna matchen. Fram till slutet av matchen är vi riktigt bra med. Sen rinner det iväg i tredje set, sa André Göransson till SVT Sport.

Göransson/Bergevi inledde riktigt starkt och tog hem första set.

– Vi visste att vi hade en bra chans, även om de är högre rankade. Vi är i bra form och spelar alltid bra här hemma i Kungliga Tennishallen. Vi hade stora förhoppningar, men i dag räckte det inte, sa Filip Bergevi.

Sverige hamnade i ett tufft läge när Mikael Ymer och Leo Borg förlorade sina singelmatcher på fredagen. Efter dubbelförlusten putsade Borg till sifforna när han vann mot John Peers i raka set.

– Vi möter ett världslag och jag tycker att vi står upp bra. Alla gör bra prestationer – vi är inte långt ifrån att ta set i båda singlarna i går och dubbeln i dag är väldigt jämn. Men det har varit en fantastisk upplevelse för alla i laget att spela i ett fullsatt Kungliga Tennishallen med otrolig stämning och inramning, sa Davis Cup-kaptenen Simon Aspelin.

För Sverige väntar en hemma- eller bortamatch i september för att behålla sin plats i Davis Cup Qualifiers 2026.

Sverige–Australien 1–3

  • Mikael Ymer – Alex de Minaur 5–7, 1–6
  • Leo Borg – Aleksandar Vukic 4–6, 4–6
  • Filip Bergevi/André Göransson – Matthew Ebden/John Peers 7–6, 3–6, 2–6
  • Leo Borg – John Peers 7–5, 6–4
  • Mikael Ymer – Aleksandar Vukic – spelades inte

Filip Bergevi och André Göransson bjöd på härlig dubbeltennis mot Australien. Foto: Patrick Bengtsson

Tidigare nyheter
SO Tour-tävling lördagen den 6 september
Välkommen till SO Tour-tävling på System Verification Fair Play Stadion i Malmö lördagen den...
Välkommen till Tennisens dag med öppet hus lördagen den 16 augusti
Välkommen till Tennisens dag med öppet hus på System Verification Fair Play Stadion lördagen...
Tävla på hemmaplan – snart startar Öresundsserien
I Öresundsserien har du chansen att komplettera din träning med matchspel under odramatiska förhållanden....
Fotboll för barn 4–11 år – säkra er plats i höst!
Vill du att ditt barn ska upptäcka fotboll på ett roligt och kravlöst sätt?...