Göransson vidare i Stockholm Open
Nyheter
Göransson vidare i Stockholm Open
Datum oktober 17, 2019

Det är snabba ryck för André Göransson. Efter challengerfinalen i Fairfield i söndags flög han till Stockholm för spel i Stockholm Open. Fair Play-spelaren och amerikanen Nathaniel Lammons tog sig vidare i dubbelturneringen efter seger mot spanjorerna Pablo Andujar och Gerard Granollers med 6-2, 6-3.
– Det är alltid roligt att vinna på hemmaplan. Jag är inte hemma och spelar så ofta, så det är extra kul, säger Andre Göransson till tennis.se.
Segern var Andrés andra på ATP-nivå. Första segern kom i somras då han och Markus Eriksson besegrade Elias och Mikael Ymer i Swedish Open. I nästa omgång i Stockholm väntar segrarna i mötet Jean-Julien Rojer, Nederländerna/Horia Tecau, Rumänien-Nicholas McEnroe/Sam Querrey, USA.

andre
André Göransson är vidare i Stockholm Opens dubbelturnering. Foto: tennis.se

En längre intervju med André här.
Lottning Stockholm Open här.

Tidigare nyheter
Heja fram Fair Play under SM-slutspelet i helgen
I helgen spelas SM-slutspelet utomhus på Limhamn Tennis Center. Kom förbi och se när...
Fair Play-träffen: Prova på tennis för äldre i höst
Det är aldrig för sent att prova på världens bästa sport – tennis! Fair...
SO Tour-tävling lördagen den 6 september
Välkommen till SO Tour-tävling på System Verification Fair Play Stadion i Malmö lördagen den...
Tävla på hemmaplan – snart startar Öresundsserien
I Öresundsserien har du chansen att komplettera din träning med matchspel under odramatiska förhållanden....