Göransson vidare i Stockholm Open
Nyheter
Göransson vidare i Stockholm Open
Datum oktober 17, 2019

Det är snabba ryck för André Göransson. Efter challengerfinalen i Fairfield i söndags flög han till Stockholm för spel i Stockholm Open. Fair Play-spelaren och amerikanen Nathaniel Lammons tog sig vidare i dubbelturneringen efter seger mot spanjorerna Pablo Andujar och Gerard Granollers med 6-2, 6-3.
– Det är alltid roligt att vinna på hemmaplan. Jag är inte hemma och spelar så ofta, så det är extra kul, säger Andre Göransson till tennis.se.
Segern var Andrés andra på ATP-nivå. Första segern kom i somras då han och Markus Eriksson besegrade Elias och Mikael Ymer i Swedish Open. I nästa omgång i Stockholm väntar segrarna i mötet Jean-Julien Rojer, Nederländerna/Horia Tecau, Rumänien-Nicholas McEnroe/Sam Querrey, USA.

andre
André Göransson är vidare i Stockholm Opens dubbelturnering. Foto: tennis.se

En längre intervju med André här.
Lottning Stockholm Open här.

Tidigare nyheter
Anmäl dig till Kul-i-jul 27-30 december
Häng med på en vecka, 27-30 december, full av roliga sportaktiviteter på System Verification...
Mellandagstennis 27-30 december på Fair Play
I mellandagarna, 27-30 december, erbjuder vi mellandagstennis – 90 minuter tennis om dagen i...
Fair Play Cup Mini – fredagen den 19 december
Fredagen den 19 december spelas Fair Play Cup Mini på System Verification Fair Play...
Vuxenkurs i tennis 27-29 december
Den 27-29 december genomförs en spännande vuxenkurs som kallas Tennis Xpress på System Verification...