Invigning av videobana tisdag 2 maj kl.18.00
Nyheter
Invigning av videobana tisdag 2 maj kl.18.00
Datum april 28, 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nu är det äntligen dags att inviga vår videobana tisdag 2 maj kl.18.00 på Fair Play Stadion.
  – Det känns mycket positivt att vi har en tennisbana med videokameror, där man kan se sig själv spela och få en större inblick och förståelse för hur man kan utveckla sin tennis. Detta långsiktiga samarbete med Dartfish , Axis och PP Data & Systemteknik skapar bra förutsättningar för att klubbens spelare och tränare skall bli ännu bättre när det gäller många aspekter i vår nderbara sport. Detta är också ett viktigt första steg som på     sikt skall leda till att vi skall

 

kunna visa rörliga bilder från alla våra tennisbanor, säger klubbchefen Janne Immonen.
  Alla klubbens tränare blir också utbildade i att använda en specifik Dartfish-app , som skapar förutsättningar för ännu bättre detaljerade analysmöjligheter för tränaren, som ger ytterligare hjälp till alla våra spelare. Alla som spelar på bana 1 framåt i tiden kan, om man vill, se sig själv spela på en tv-skärm som är uppsatt på en vägg på banan. Denna skärm visar allt spel med fokus på den ena planhalvan, sett utifrån två olika vinklar, med en viss fördröjning. Målsättningen är att så många spelare som möjligt skall få chansen att träna på bana 1 vid något tillfälle under nästa inomhussäsong. Dartfish representant Håkan Rönngård kommer att vara på plats i samband

 

Läs mer om vad det innebär att vara funktionär här.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Funktionärsansökan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Se klipp från SM-finalen här.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

md invigningen och svara på frågor o dyl.

Tid: 2 maj kl.18.00
Plats: Bana 1 på Fair Play Stadion. Kom gärna ombytt så du får testa själv. #glädje

Samarbetspartners:

Dartfish             Axis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PP Data & Systemteknik

Invigning av videobana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tidigare nyheter
Karlén tar plats på scen i sommar
Skämtar han? Nej, Christoffer Karlén är allvarlig när han avslöjar sommarens planer. – Jag...
Schema sommartennis vecka 26
Information om träningstider för sommarträningen på Limhamn Tenniscenter under vecka 26 (måndag 24/6–fredag 28/6)...
Grupper Kul-i-sommar 24-28 juni
Grupper Kul-i-sommar 24-28 juni. Varmt välkomna till en ny fartfylld vecka!   Grupp 1...
Sommarpriser på System Verification Fair Play Stadion
Passa på att spela tennis och padel till rabatterade priser på System Verification Fair...