Jacqueline Cabaj Awad uttagen i landslagstruppen
Nyheter
Jacqueline Cabaj Awad uttagen i landslagstruppen
Datum mars 14, 2023

Jacqueline Cabaj Awad är uttagen i Sverige Billie Jean King Cup-lag. Övriga spelare som kapten Johanna Larsson har nominerat till gruppspelet i Turkiet 10-15 april är Rebecca Peterson, Caijsa Hennemann och Kajsa Rinaldo Persson.

– ”Jackie” har haft ett uppehåll, men är på gång att tävla igen. Det ska bli kul att se henne de närmaste veckorna. Det är en person som alltid sprider glädje i en grupp och det är en spelare som man som kapten gärna vill ha med, säger Johanna Larsson till tennis.se.

Kvalet är inte lottat men lagen som Sverige kan få möta är Bulgarien, Kroatien, Danmark, Egypten, Ungern, Lettland, Nederländerna, Norge, Serbien och hemmanationen Turkiet.

Sveriges lag: spelare, ålder, klubbtillhörighet, världsranking (singel/dubbel)
Rebecca Peterson, 27, Salk, (103/194)
Caijsa Hennemann, 21, KLTK (342/200)
Kajsa Rinaldo Persson, 25, Ystads TK (397/965)
Jacqueline Cabaj Awad, 27, Fair Play TK (501/280)

 

Läs om Jacquelines turneringsseger i Frankrike här.

 

 

Tidigare nyheter
Ny aktivitet: Lunchtennis för damer på måndagar
På måndagar kl 12.00-13.30 har du, som dam, möjlighet att träna tennis med vår...
Sportlovstennis 16-20 februari – säkra din plats idag!
Under sportlovet, 16-20 februari, bjuder vi in till en inspirerande och välplanerad träningsvecka på...
Vinn två Wilsonracketar i Fair Play Open by Wilson
Fair Play Open by Wilson spelas på System Verification Fair Play Stadion i Malmö...
Vuxenkurs i tennis 16-18 februari
Den 16-18 februari genomförs en spännande vuxenkurs som kallas Tennis Xpress på System Verification...