Lister uttagen i Fed Cup-laget
Nyheter
Lister uttagen i Fed Cup-laget
Datum januari 7, 2019
Cornelia Lister är uttagen i Fed Cup-laget som ska spela gruppspel i Polen i början av februari. Övriga spelare i truppen är Johanna LarssonRebecca PetersonMirjam Björklund och debutanten Caijsa Hennemann.
– Jag vet inte när Sverige hade en så stark trupp senast sett över alla spelare i laget. Svensk damtennis står sig stark med både Rebecca och Johanna på topp 100 och en bra bredd bakom dem. Det känns jätteroligt och tacksamt att alla i laget tackat ja och är hungriga inför den här veckan, säger Fed Cup-kaptenen Mattias Arvidsson till tennis.se. .
6-9 februari spelar Sverige i Zielona Gora. Gruppmotståndare är Ryssland, Ukraina, Polen, Estland, Bulgarien och Danmark. Måndag 14 januari lottas gruppspelet då de sju lagen delas in i två grupper. En nation får spela playoff till World Group 2 och en nation tvingas till nedflyttning.

htk1
Cornelia Lister är med i svenska laget som ska spela Fed Cup.

/ JW

Tidigare nyheter
Klubbmästerskap by Förenade Bil 2-8 juni
Nu går det att anmäla sig till årets första grustävling på Limhamn Tenniscenter. 2-8...
Anmäl dig till Förenade Bil Tennisskolemästerskap
Förenade Bil Tennisskolesmästerskap spelas lördagen den 17 maj på System Verification Fair Play Stadion....
Fair Play Sport Club söker verksamhetschef/konsulent
Plats: System Verification Fair Play Stadion, Malmö Omfattning: Ca 50% eller mer. Tillträde efter...
Olle Wallin tog fjärde singeltiteln i karriären
Olle Wallin tog årets första titel när han vann M15-turneringen i Sanxenxo, Spanien. Fair...