Lister uttagen i Fed Cup-laget
Nyheter
Lister uttagen i Fed Cup-laget
Datum januari 7, 2019
Cornelia Lister är uttagen i Fed Cup-laget som ska spela gruppspel i Polen i början av februari. Övriga spelare i truppen är Johanna LarssonRebecca PetersonMirjam Björklund och debutanten Caijsa Hennemann.
– Jag vet inte när Sverige hade en så stark trupp senast sett över alla spelare i laget. Svensk damtennis står sig stark med både Rebecca och Johanna på topp 100 och en bra bredd bakom dem. Det känns jätteroligt och tacksamt att alla i laget tackat ja och är hungriga inför den här veckan, säger Fed Cup-kaptenen Mattias Arvidsson till tennis.se. .
6-9 februari spelar Sverige i Zielona Gora. Gruppmotståndare är Ryssland, Ukraina, Polen, Estland, Bulgarien och Danmark. Måndag 14 januari lottas gruppspelet då de sju lagen delas in i två grupper. En nation får spela playoff till World Group 2 och en nation tvingas till nedflyttning.

htk1
Cornelia Lister är med i svenska laget som ska spela Fed Cup.

/ JW

Tidigare nyheter
Sommarträning vecka 26 – tider & grupper
  Schema vecka 26   Utomhus eller inomhus? Ring 0700-699261 för att få aktuell information...
Grupper Kul-i-sommar 23-26 juni
Vi hälsar alla deltagare varmt välkomna till Kul-i-sommar nästa vecka, 23-26 juni, på System...
Spela hur mycket du vill i sommar – för 995 kr
Med vårt säsongskort för tennis inomhus spelar du obegränsat hela sommaren på System Verification...
Emina Honic vann dubbelt i Båstadtennis Corem Open
Emina Honic kan blicka tillbaka på ett par lyckosamma dagar. I Båstad fick hon...