Medlemsrekord – Fair Play har 3.017 medlemmar
Nyheter
Medlemsrekord – Fair Play har 3.017 medlemmar
Datum juli 7, 2017

Nu har Fair Play Tennisklubb hela 3.017 medlemmar(2.966 förra året) och det är vår förenings högsta medlemsantal genom tiderna. Det är första gången som klubben har över 3.000 medlemmar och det innebär också att vi befäster vår plats som Sveriges största tennisklubb med Malmös största barn- och ungdomsverksamhet med ca 1.650 barn, ungdomar & vuxna som tränar varje vecka.

– Detta är verkligen en milstolpe i vår förening och det visar verkligen att vårt arbete med föreningens mål, kärnvärde & vision har gett resultat och att vår förening når ännu fler människor i Malmö med omnejd. Ett jättestort tack till alla våra lojala medlemmar som tror på vår förening och vår verksamhet. Tack till alla våra duktiga tränare och vår övriga personal som är engagerade och kompetenta och till alla andra som bidrar till denna positiva utveckling, säger klubbchefen Janne Immonen. Medlemsantalet är baserat på antalet betalande medlemmar under verksamhetsåret 1 juli 2016-30 juni 2017.

Glädje, Kvalitet & Engagemang. Vi är vad vi heter.

Minitennis7

påskdubbel2015

IMG_2298

IMG_2288
3017 medlemmar i Fair Play Tennisklubb – en milstolpe!

/JI

 

Tidigare nyheter
Schema sommartennis vecka 29
Information om träningstider för sommarträningen på Limhamn Tenniscenter under vecka 29 (måndag 15/7–fredag 19/7)....
Schema sommartennis vecka 28
Information om träningstider för sommarträningen på Limhamn Tenniscenter under vecka 28 (måndag 8/7–fredag 12/7)....
Saidizand och Björk vann Beddingespelens sommartourtävling
Jeiden Saidizand, Västerås TK, och June Björk, Trollbäckens TK. Där har ni segrarna i...
Festlig finaldag i Beddinge på söndag
Fiskdamm och gratis glass till alla barn, gratis kaffe från Fogarolli och högklassig tennis!...