Rejchtman Vinciguerra nådde semifinal i EM
Nyheter
Rejchtman Vinciguerra nådde semifinal i EM
Datum oktober 2, 2023

William Rejchtman Vinciguerra blev bäste svensk i EM för 16-åringar med en semifinalplats i singel. Fair Play-spelaren förlorade mot tysken Justin Engel, som senare tog hem klassen och blev Europamästare.

– Det var speciellt spel i semifinalen. Han servade otroligt bra och satte press på mig och mina servegame, vilket gjorde det tufft. Det var ganska mycket nerver från båda, men vi hanterade det bra båda två, säger William till tennis.se.

5-7, 1-6 skrevs setsiffrorna till.

– Mitt spel fungerade inte alls så som jag hade önskat. Det finns mycket jag ville göra annorlunda i matchen men som inte fungerade. Jag hade chanser, men marginalerna var på hans sida denna gång tyvärr.

Andraseedade Rejchtman Vinciguerra inledde mästerskapet i Parma med segrar i raka set mot rumänen Alejandro Mateo Berge Nourescu och britten Maximilian Carrier. I åttondelen gav motståndaren Ognjen Milic, Serbien, upp i första set när William ledde med 4-1. Tuffare blev kvartsfinalen mot schweizaren Flynn Thomas, men William vann tresetaren med 6-3, 2-6, 6-3.

 

Samtliga resultat här.

 

William Rejchtman Vinciguerra stod för ett bra mästerskap i Italien. Foto: Tennis Europe

 

Tidigare nyheter
Sommarträning vecka 28 – tider & grupper
  Schema vecka 28   Utomhus eller inomhus? Ring 0700-699261 för att få aktuell information...
Sommarträning vecka 27 – tider & grupper
  Schema vecka 27   Utomhus eller inomhus? Ring 0700-699261 för att få aktuell information...
Spela hur mycket du vill i sommar – för 995 kr
Med vårt säsongskort för tennis inomhus spelar du obegränsat hela sommaren på System Verification...
Emina Honic vann dubbelt i Båstadtennis Corem Open
Emina Honic kan blicka tillbaka på ett par lyckosamma dagar. I Båstad fick hon...